Prima pagina » Centru de Testare Cambridge

Centru de Testare Cambridge

În urma parteneriatelor încheiate cu British Council și datorită numărului mare de elevi care au susținut și promovat examenul Cambridge – YOUNG LEARNERS (YLE), Școala Primară F.E.G. a obținut statutul de Centru de Testare Cambridge. Astfel, examenele Cambridge (pentru toate cele patru abilități lingvistice – Speaking, Writing, Listening, Reading) au loc la sediul școlii.
Testările YLE sunt special concepute pentru a evalua cunoștințele elevilor cu vârste între 7 și 12 ani, într-o manieră distractivă și motivantă în același timp. Cele trei niveluri de dificultate sunt:
·Starters (YLE Starters)
·Movers (YLE Movers)
·Flyers (YLE Flyers)
 
Certificarea YLE Movers sau YLE Flyers care are minim 11 scuturi, echivalează proba de limba engleză pentru admiterea la clasa a V-a cu engleză intensiv.