Prima pagina » Parteneriat cu Junior Clinic

Parteneriat cu Junior Clinic

A învăţa copilul, de la cea mai fragedă varstă, să fie îngrijit, să respecte regulile de igienă personală, să se obisnuiască cu un regim raţional de alimentaţie, înseamnă a pune bazele trainice formării comportamentului igienic.

Deprinderile elementare de igienă trebuie imprimate de timpuriu pentru a deveni elemente ale modului de viaţă cotidian. Deprinderile igienice o dată formate, îi dau copilului siguranţa în acţiune, încredere în posibilităţile lui, chiar îi formează o oarecare independenţă. Lipsa deprinderilor igienice creează dificultăţi în respectarea regimului în grădiniţă si scoala, îngreunează activitatea cadrelor didactice, diminuează calitatea procesului de învăţământ.

Modul de abordare a acestor activităţi pleacă de la ideea că este bine pentru copii să înţeleagă de mici că sănătatea nu înseamnă numai absenţa bolii, ci si un mod de viaţă echilibrat.