Prima pagina » Ready, steady, CAMBRIDGE

Ready, steady, CAMBRIDGE

Școala Primară FEG va fi și în acest an centru de testare pentru examenele Cambridge YLE. Acordul de parteneriat, semnat între British Council și Fundația Ecologică Green, favorizează înscrierea elevilor noștri, dar și a celor care au optat pentru programul de tip “after school”.

În urma participării  la testările Cambridge YLE de anul trecut, Scoala Primara FEG a fost premiata de Universitatea Cambridge  cu diploma de bronz.

Testările YLE sunt special concepute pentru a evalua cunoștințele copiilor cu vârste între 7 și 12 ani, într-o maniera distractiva și motivantă în același timp. Cele trei niveluri de dificultate sunt:

• Cambridge English: Starters (YLE Starters)
  • Cambridge English: Movers (YLE Movers)
  • Cambridge English: Flyers (YLE Flyers)

În scala lingvistică europeană: Cadru Comun European de Referință pentru Limbi a Consiliului Europei, examenele YLE sunt componente ale categoriei Basic User și corespondente următoarelor niveluri:

• YLE Starters:nivel A1;
  • YLE Movers:nivel A1;
  • YLE Flyers:nivel A2 (la aproximativ același nivel cu examenul KET).

Certificarile YLE Movers sau YLE Flyers care au minim 11 scuturi, echivaleaza proba de limba engleză  pentru admiterea la clasa a V-a cu engleză intensiv.

Structura examinarilor YLE:

Testarea YLE presupune participarea candidaților la următoarele trei probe:

• Listening(ascultare);
  • Reading & Writing(citire și compunere);